Ako si vybrať interiérového architekta? Aké krítéria by mal splňať?

Architektúra patrí do služieb KIBS (Knowledge intensive business services) tak ako aj auditori, právnici, IT-ľudia, učiteľia. Majú niečo veľmi spoločné a tou je kreativita. Robia veci na mieru, nerobia veci tuctovo, jednoducho riešia problémy tak povediac na mieru. Tieto služby patria medzi drahšie avšak pozor, nemusí to tak byť. Šikovný právnik, alebo architekt Vám vie ušetriť peniaze, optimalizvať, riešiť problémy.

Architekt by mal vedieť pracovať s Vaším stanoveným budgetom, mal by poznať materiály, neuastále sa vzdelávať a zvyšovať tak svoj ľudský kapitál. Interierový architekt sa stáva Vaším psychológom a riešiteľom Vášho interiéru. Je jedno, či ide o komerčný, alebo rezidenčný projekt – zadanie je jasné.

Aké otázky je potrebné sa spýtať interierového architekta?

Je architekt certifikovaný?

Interiérový architekt by mal byť certifikovaným odborníkom s titulom architektúry, ktorý disponuje znalosťami a skúsenosťami na plánovanie a navrhovanie interiérových priestorov.

Nie je to samozrejmosťou, avšak je to podobné ako s právnikom. Pôsobí dôverihodnejšie a spĺňa všetky legislatívne kritéria.

Čo obsahuje cenová ponuka?

Cenová ponuka by mala obsahovať všetko potrebné od dispozície – vizualizácie až po samotnú výkresovú dokumentáciu . Dôležité je, aby bola cenová ponuka jasne stanovená a neobsahovala žiadne skryté poplatky alebo dodatočné náklady.

Aké je cena v prípade zmien počas vyhotovanie štúdie?

Interiérový architekt by mal byť schopný prispôsobiť sa potrebám a požiadavkám klienta. To zahŕňa zahrnutie zmien a úprav do pôvodného návrhu, ak je to potrebné. V zmluve by mala byť definovaná zmena klienta, respektíve koľko zmien je možné spraviť počas vyhotovenia štúdie.

Je štúdia zrealizovateľná? Kde nájdem stoličky, stôl navrhnutý vo vizualizácií?

Navrhnutá študia architektom by mala byž zrealizivateľná stavbárom/stolárm/čalunníkom/. Štúdia by mala obsahovať zoznam soliterov, kde je možné solitary kúpiť. V inom príapde by štúdia nemala význam a je to len nepoužiteľný papier.

Ako vie architekt čo chcem?

Architekt by mal vycítiť potreby klienta a všetko si dôkladne zapisovať. Presne si stanoviť jeho požiadavky, spoznať jeho potreby, mať znalosť o využití priestoru a celkovom objekte, znalosť materialov, budgete a samozrejme vedieť sním pracovať prípadne ho vedieť optimalizovať.

Sú vizualizácie realistické?

Áno, jedna vec je navrhnúť a drúha vec je to aj zrealizovať. V inom prípade štúdia nemá význam a je nepoužiteľná. Skúsený architekt nie len, že by mal zastrešiť kompletnú realizáciu, ale aj vyriešiť potrebné problémy na stavbe.

Prečo sú rozdielné cenové ponuky pri architektoch?

Je tam viacero faktorov, ale taktiež hrá rolu jeho kreativita, skúsenosti a samozrejme použité softvéry, ktoré používa pri práci. Vzorkovanie je jeden z procesov, kde je potrebné mať znalosti o materiáloch ich rozdielnosti a podobne. Architekt by mal zahodiť svoje ego a používať len svoju odbornú skúsenosť. Nakoniec architekt je tu preto aby pomohol klientovi splniť víziu, vložiť ju na papier a následne zrealizoval.

Je výkresová dokumentácia dôležitá?

Je to jeden z najdôležiteších krokov, kedže architekt navrhhuje aj obsah teda úložný priestor v skrini na základe požiadavky klienta. Znalosť o klientovi a jeho potrebách by mal byť architekt samozrejme vopred informovaný. Architekt musí nie len navrhnúť pekné veci, ale praktické, kedže dnešné rušive aspekty života je potrebné aj niekde umiestniť. Architekt by mal vedieť všetky detaily o klientovi a mal by mať zodpvoedané otázky, potrebné k návrhom.

Výkresová dokumentácia by mala byť detailná, zrozumiteľná a mala by obsahovať všetko pre STOLÁRA -LED pásov, definovaný material, RALky atď, pre ČALUNNÍKA – typ látky podľa vzorkovníka, STAVBÁRA (elektrina, murára)– burácie plány, nové konštrukcie, elektrina (posuny elektriny, svietidiel) atď. Pre lepší obraz uvádzame ilustračnú stranu výkresu.

Dobrý architekt vs zlý architekt

Výber interiérového architekta je dôležitým krokom pri plánovaní a realizácii interiérového projektu. Sledovanie uvedených kritérií a požiadaviek vám pomôže nájsť odborníka, ktorý vám pomôže vytvoriť štýlový, funkčný a jedinečný interiér podľa vašich predstáv a požiadaviek.

Zakladný návod “Ako si správne vybrať interierového architekta„