Bytový architekt

Kto je bytový architekt? V tomto článku Vás nebudem poúčať a vysvetľovať definíciu bytový architekt, keďže mnoho definícií si môžete nájsť sami na Google. Poďme sa spoločne pozrieť, aká je úloha bytového  architekta, respektíve, aké by mali byť jeho úlohou.

Bytový architekt Vám rozhodne nezachráni kamarátstvo, stroskotané manželstvo alebo susedské vzťahy – možno :-). Určite však zvýši hodnotu Vašej nehnuteľnosti a spríjemní Váš osobný priestor. Či už ide o kanceláriu, kde sa budete cítiť produktívnejšie bez rušivých elementov, minimalistickú kuchyňu, relaxačnú obývaciu izbu alebo komerčné priestory, ako napríklad kaviareň, ktorej interiér vyzerá lepšie ako samotná káva – smiech.

Teraz vážne. Interiérový dizajn musí byť navrhnutý podľa Vašich predstáv a musí predovšetkým vyhovovať Vám. Bytový architekt sa stáva akýmsi Vašim nástrojom a to doslovne. Návrh musí byť trvácny a verte, že Vás neprestane baviť. Sám som si cez to prešiel a dnes sedím v priestore 6 m2, v mojej kancelárii – bývalá detská izba. Je to priestor, ktorý som vždy chcel a ani som nedúfal, že niečo podobné sa dá vytvoriť. Všetko má svoje miesto, zmysel a poriadok. Bytový architekt spojil praktickosť a minimalizmus do jedného a vytvoril tak môj osobný priestor pre kreativitu. Stačí zadať bytovému architektovi základné parametre, ako napr. na čo chcem využiť priestor, čo všetko má byť v miestnosti, prípadne aké materiály sú nám príjemné. Bytový architekt následne aplikuje všetky tieto informácie a aplikuje ich do interiérového návrhu a samotnej ralizácií.

Práve tu som si uvedomil, že žijeme v rozličných priestoroch, tvaroch, na rôznych svetových stranách. Tam, kde nevidíme potenciál priestoru alebo možnosť úložného priestoru, verte, či nie, interiérový dizajnér ho vidí a vie ho dotvoriť.

bytový architekt bytový architekt

BYTOVÝ ARCHITEKT

Tým, že návrh je na mieru, stáva sa tak trvácnym a súvisí aj s redukciou uhlíkovej stopy. Radi totiž prepĺňame priestor haraburdami len preto, že sa nám v daný moment páčia v predajni. Avšak ako náhle prinesieme daný predmet do priestoru, už nevyzerá tak vábivo.

Mnohí si dávajú otázku, aká je cena za interiérový dizajn? Je drahý? Oplatí sa to? Je to individuálne, avšak tomu sa budeme venovať v budúcom článku. Dizajn netvoríme každý deň a práve preto som si uvedomil, že čas je dôležitejší. Nedokážeme sa venovať všetkému, preto som sa rozhodol nechať to na profesionálov. Nakoniec darovali mi čas, ktorý som samozrejme mohol využiť po svojom a produktívnejšie. Ak by som mal v krátkosti definovať, kto je bytový architekt, povedal by som niekto kto spraví niečo z ničoho, ušetrí mi čas a vidí veci vo väčšej perspektíve a detailoch. Nehovoriac o tom, že celý mikromanažment spraví on, od technických výkresov až po samotnú realizáciu.

Nechcel som, aby tento článok znel ako lákadlo na služby bytový architekt. Sám som bol skeptický a dlho som sa nevedel rozhodnúť, no nakoniec som rád, že som návrh aj realizáciu nevzal do vlastných rúk. Po krátkom čase som zistil, aký zdĺhavý a namáhavý proces by ma čakal. Nehovoriac o celkovej realizácii. Nakoniec najviac času trávim práve v navrhovanej a už ukončenej časti domu.

Trávime veľa času vnútri, avšak mám pocit, že v dnešnej dobe tráviť čas vonku je skôr luxusom. Určite mi dáte viacerí za pravdu, že je fajn spríjemniť si svoj interiér.

Držím palce pri rozhodovaní.

bytový architekt bytový architekt

V tomto článku sa dozviete, kto je bytový architekt a čo ma viedlo k rozhodnutiu si najať bytového architekta.

KTO JE BYTOVÝ ARCHITEKT?